Nasze pracownie szkolne wykorzystywane do nauki w poszczególnych zawodach
1. Pracownia pojazdów samochodowych dla zawodu technik pojazdów samochodowych
W ramach pracowni pojazdów samochodowych funkcjonują w naszej szkole dwie pracownie do nauki montażu i demontażu, serwisowania i diagnostyki pojazdów samochodowych.
Pierwsza to nowoczesna pracownia pojazdów samochodowych do kompleksowej diagnostyki samochodowej oraz montażu i demontażu podzespołów. W jej skład wchodzą 3 nowoczesne stanowiska z pełnym wyposażeniem warsztatu samochodowego na każdym stanowisku oraz nowymi pojazdami samochodowymi marki Renault Clio IV.
Pracownia ta umożliwia przeprowadzanie egzaminów zawodowych w zawodzie technik pojazdów samochodowych we wszystkich dla danego zawodu specjalizacjach:
- M.18. Diagnozowanie i naprawa podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych,
- M.12. Diagnozowanie oraz naprawa elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych,
- M.42. Organizacja i prowadzenie procesu obsługi pojazdów samochodowych.
Druga z nich to pracownia przeznaczona do nauki podstawowych operacji, związanych z obsługą i naprawą pojazdów samochodowych, wykorzystywana w pierwszej fazie nauki, celem zapoznania uczniów z podstawami zawodu. Jest wyposażona w starsze w pełni sprawne modele pojazdów samochodowych.
W skład pracowni samochodowych, oprócz pełnego wyposażenia stanowisk warsztatu mechaniki samochodowej, wchodzą również samochody. Pojazdy, które są na naszym wyposażeniu z przeznaczeniem do nauki to:
- Renault Clio IV – 3 sztuki – auta fabrycznie nowe;
- Volkswagen Golf III – 3 sztuki;
- Opel Corsa – 3 sztuki;
- Opel Astra – 1 sztuka;
- Polonez ATU – 1 sztuka;
2. Pracownia montażu i demontażu urządzeń komputerowych dla zawodu technik informatyk
W ramach pracowni montażui demontażu urządzń komputerowychdziałają w naszej szkole dwie pracownie do nauki montażu, demontażu, serwisowania i diagnostyki podzespołów, zespołów i urządzeń komputerowych.
Pierwsza to nowoczesna pracownia montażu i demontażu urządzeń komputerowych oraz ich diagnostyki. W jej skład wchodzi 6 nowych stanowisk. Każde stanowisko jest wyposażone w zestaw dwóch komputerów, z których jeden jest przeznaczony do montażu i demontażu podzespołów, drugi przeznaczony jest do wypełniania dokumentacji serwisowej. Dodatkowo każde stanowisko posiada pełne wyposażenie warsztatowe, umożliwiające przeprowadzenia prac serwisowych.
Pracownia ta umożliwia przeprowadzanie egzaminów zawodowych w zawodzie technik informatyk z następującej specjalizacji:
E.12. Montaż i eksploatacja komputerów osobistych oraz urządzeń peryferyjnych
Druga z nich to pracownia przeznaczona do nauki podstawowych operacji związanych z serwisem komputerowym (montaż, demontaż, diagnostyka) wykorzystywana w pierwszej fazie nauki, celem zapoznania uczniów z podstawami zawodu. Jest wyposażona w starsze zestawy komputerowe, ale w pełni sprawne.
3. Sale lekcyjne do prowadzenia zajęć informatycznych teoretycznych i praktycznych dla zawodu technik informatyk
Nasza szkoła dysponuje trzema salami lekcyjnymi wyposażonymi w nowoczesny sprzęt komputerowy oraz oprogramowanie przeznaczone do nauki zarówno przedmiotów informatycznych teoretycznych, jaki praktycznych związanych np. z programowaniem, aplikacjami sieciowymi czy internetowymi.
Pracownie te umożliwiają przeprowadzanie egzaminów zawodowych w zawodzie technik informatyk w następujących specjalizacjach:
E.13. Projektowanie lokalnych sieci komputerowych i administracja sieciami,
E.14. Tworzenie aplikacji internetowych i baz danych oraz administrowanie bazami.
Pracownia 1 – to 20 nowych komputerów
Pracownia 2 – to 18 komputerów
Pracownia 3 – to 12 komputerów
4. Pracownia podstaw spedycji dla zawodu technik spedytor
W szkole funkcjonuje również klasopracownia przeznaczona do nauki w zawodzie technik spedytor, która służy do nauki zarówno teoretycznych podstaw w zawodzie, jak i praktyki zawodowej. Do tego celu pracownia została wyposażona w zestaw 12 nowoczesnych stanowisk komputerowych wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem spedycyjnym.
Pracownia ta umożliwia przeprowadzanie egzaminów zawodowych w zawodzie technik spedytor we wszystkich dla danego zawodu specjalizacjach:
A.28. Organizacja i nadzorowanie transportu,
A.29. Obsługa klientów i kontrahentów.
Wszystkie pracownie Zespołu Szkól Technicznych spełniają wymogi stanowisk egzaminacyjnych. Tym samym nasi uczniowie zdają wszystkie egzaminy w szkole macierzystej na urządzeniach, narzędziach, oprogramowaniu i sprzęcie wykorzystywanym do nauki w całym cyklu kształcenia bez konieczności wyjazdu do innych ośrodków egzaminacyjnych.